האם המצב בסוריה יהרוס את עונת הצימרים של 2018

לאחרונה המצב המתוח בגבול סוריה הגיע לשיאים חדשים בעקבות הנוכחות האיראנית בסוריה. זהו אכן שיא חדש מאז תחילתה של מלחמת האזרחים שמתחוללת בסוריה מזה שנים וגרמה ללא מעט מתיחויות בצפון. בעבר כל התחממות בגבול הצפוני הייתה מקומית והייתה נגמרת בעיקר עם ירי ספורדי של פגז או שניים מהצד הסורי שהיו נופלים בשטח פתוח אך כעת לאחר התקיפות בעומק סוריה ישנו חשש שהאיראנים ירצו לנקום.

אותו חשש נמצא עמוק בליבם של עסקי התיירות בצפון הארץ ורמת הגולן ובעיקר בקרב בעלי הצימרים שחוששים מירידה בהכנסות עקב אי הגעה של תיירים.

מנסיון העבר אנו רואים מגמה שלאו דווקא תגרום לירידה בהכנסות ובהזמנות של בעלי הצימרים היות והישראלים די סומכים על מערכת הבטחון ועל צבא ההגנה לישראל שיעשה את עבודתו למנוע הסלמה בצפון. בנוסף לאורך גבולות הארץ ובנקודות אסטרטגיות פרוסות סוללות דל מערכת כיפת ברזל שיודעת ליירט כל נסיון שיגור של רקטה לשטח ישראל, שזהו למעשה האיום המרכזי כעת מהצד הסורי, איום שכאמור ישראל יודעת להתמודד איתו בצורה טובה מאד.

בנוסף גם בימי מתיחות או מלחמה אנו למדים שישראלים דווקא נוטשים את איזור המרכז ונוסעים לאזור הצפון שנחשב למטרה פחות אטרקטיבית לאויב. לכן אלא אם כן תהיה מלחמה מלאה באיור הצפון ככל הנראה אנו לא צפויים לפגיעה בענף הצימרים והתיירות בצפון הארץ, בעיקר לא מכיוון תיירות הפנים שנחשבת למרכזית באיזור הצפון.